Aktualizacja i bezpieczeństwo strony internetowej

Czy wiesz, ile tracisz i co ryzykujesz, nie dbając o serwisowanie i rozwój swojej strony internetowej?

Nawet najpiękniejsza strona internetowa nie przyniesie nam korzyści, jeśli nie zadbamy o jej rozwój. Jeśli nie zadbamy o jej bezpieczeństwo, może generować poważne straty! Podobnie, jak samochód który użytkujemy bez serwisowania…

Właściciele stron często zapominają o aktualizacjach, serwisowaniu i dbaniu o bezpieczeństwo swojej witryny. Najczęściej jedynie poszukują „specjalistów od SEO” . I tu są gotowi inwestować spore środki, często nie mając pojęcia jak te inwestycje powinny procentować.

Warto zadbać zarówno o skuteczność strony, jak i jej bezpieczeństwo oraz sprawne funkcjonowanie – poprzez zlecenie opieki nad nią specjaliście, który zna się na rzeczy.

Opieka nad stroną internetową na WordPressie to zarówno aktualizacja i serwisowanie, jak i dbanie o jej zawartość

Dlatego warto zlecać takie zadania osobom, do których mamy zaufanie – tak jak powierzamy swoje auto zaufanemu mechanikowi lub serwisowi. Istotnymi zadaniami są w tym przypadku: optymalizacja strony pod kątem SEO (pozycjonowania), bieżące monitorowanie funkcjonalności oraz backup strony.

Firmy oferujące pozycjonowanie (codziennie dostaję dziesiątki emaili z ofertami) często obiecują wiele, ale w rzeczywistości równie często pochłaniają pieniądze w działania nie przynoszące wymiernych korzyści klientowi, który nie wie jak zweryfikować rezultaty ich działań.

Dobrze, jeśli właściciel strony ma choć podstawową wiedzę o tym, jakie działania podejmowane są na tej stronie i czego może oczekiwać za wydawane pieniądze.

Jeśli nie masz na tyle czasu, aby w pełni panować nad tym co dzieje się z twoją stroną internetową, zaufaj specjaliście, który jest w stanie wyjaśnić ci, w jaki sposób zadba o twój wizerunek w sieci. I za co zapłacisz w ramach opieki nad stroną i jej pozycjonowaniem.

Każda strona wymaga serwisu – nawet kilka razy w roku

Strony internetowe wymagają regularnego serwisowania czyli aktualizacji. Powinno się je przeprowadzać co najmniej raz do roku, a nawet częściej, jeśli ukazują się nowe wersje cms. Rozwija się sprzęt komputerowy, wchodzą nowe technologie, efekty graficzne –  podobnie dzieje się z projektami, do jakich należą strony www. Trzeba je odnawiać, modernizować. Brak responsywności nie jest jedynym problemem leciwych stron. Już coraz rzadziej przy wejściu na stronę zbudowaną przed laty pojawia się komunikat, że aby ją zobaczyć trzeba pobrać jakieś oprogramowanie. Bo takie strony obecnie już przestały działać. Jeśli jednak strona ładuje się wolno i nie wyświetla dobrze zawartości na urządzeniach mobilnych, gwarantuję, ze większość ludzi poszuka sobie innej strony (konkurencji), która załaduje się szybko i bez specjalnych wymagań.

Strona internetowa nie jest jak wino – z wiekiem traci

O stronę trzeba dbać jak o samochód, który też z wiekiem wymaga coraz więcej serwisowania. Lubię stosować tę analogię, bo podobnie jak auto strona internetowa, dowozi nas do klientów – a przynajmniej nasz przekaz oraz produkty, jakie oferujemy.

WordPress czyli silnik strony powinien być regularnie aktualizowany i coraz lepiej zabezpieczany przez atakami hakerskimi. I o to dbają zespoły twórców tego cmsa opracowując jego ulepszone wersje. Podobnie zadbać należy o z motyw któremu, podobnie jak nasze autko karoserii, strona zawdzięcza swój wygląd.

Motyw regularnie aktualizowany zyskuje przy okazji odnowioną szatę graficzną, więc bez większych nakładów finansowych stronę można użytkować dłużej.

Po 3-4 latach warto też pomyśleć o pełniejszej aktualizacji szaty graficznej czyli layoutu oraz funkcjonalności. A także zawartości strony, czyli jej kontencie.

O tym wszystkim szczegółowo informuję swoich klientów. Zapraszam: kontakt@dobrastronanet.pl

Bezpieczeństwo strony internetowej

Pamiętaj, że jako właściciel strony internetowej jesteś odpowiedzialny za bezpieczeństwo wszystkich użytkowników. Szczególnie dotyczy to danych osobowych, które zostają Ci udostępnione przez klientów. Dlatego koniecznie dostosuj się do przepisów, które regulują m.in. sposób przechowywania danych, a także zadbaj o bezpieczeństwo witryny, co jest związane z hostingiem, a także certyfikatem SSL oraz zabezpieczeniami przed włamaniem czyli atakiem hakerskim.

„Niebezpieczna strona” – to ostrzeżenie, które niektórzy ignorują. My jednak wiemy, że to nie tylko strona. To pułapka, zastawiona na naszej drodze. I choć nie mamy rewolwerów ani skórzanych płaszczy, naszą bronią niech będzie wiedza i czujność.
W tych czasach, kiedy każdy krok w wirtualnym labiryncie może prowadzić w pułapkę, detektywowie cyberprzestrzeni stali się nowymi stróżami porządku. Ich broń to skanery, kody i algorytmy.

Złośliwe oprogramowanie to nie tylko wirusy i trojany. To cisi zabójcy, wkradające się pod osłoną nocy. Adware, spyware, ransomware – każde z nich ma swoje metody ataku. Jak cienkie cienie przemykają przez firewalle, zostawiając chaos i dezorientację.
W świecie, gdzie każdy link może być pułapką, a każda strona może ukrywać zatrutą igłę, detektywowie śledzą ślady przy pomocy odpowiednich narzędzi. Analizują logi, przeszukują kody źródłowe, tropią adresy IP. Nie musisz znać się na zabezpieczeniach swojej strony, ale niech zadba o to osoba lub firma, która ją buduje i zapewnia serwis.

Jeśli masz problem – dzwoń, pomogę! Zoja Żak

KONTAKT: tel.: +48 669 073 447

tekst: Zoja Żak

Grafiki: AI